image1 image2 image3 image4


Musimy dbać o sprawy Polski w PE

Anna Fotyga w sprawie kandydatury Jeana-Claude'a Junckera na przewodniczącego Komisji Europejskiej:

"Anna Fotyga: Wstrzymaliśmy się od głosu w głosowaniu nad kandydaturą Jeana-Claude'a Junckera na przewodniczącego Komisji Europejskiej

Dziś w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad kandydaturą Jeana-Claude'a Junckera na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Delegacja Prawa i Sprawiedliwości wstrzymała się od głosu. "Pozytywnie odebraliśmy niektóre deklaracje złożone przez pana Junckera podczas ubiegłotygodniowego spotkania grupy EKR. Mimo to nie mogliśmy poprzeć jego kandydatury ze względu na szereg innych przedstawionych przez niego opinii" - tłumaczyła Anna Fotyga.

W zeszłym tygodniu na posiedzeniu grupy EKR Jean-Claude Juncker przekonywał posłów, że nie jest zwolennikiem utworzenia "Stanów Zjednoczonych Europy" oraz że nie wierzy, iż dalsze etapy integracji europejskiej mogą być osiągnięte wbrew państwom członkowskim. Wskazywał także na ogromne znaczenie współpracy z USA i w ramach NATO.

Choć te deklaracje spotkały się z pozytywnym przyjęciem wśród europosłów, to - jak tłumaczy Anna Fotyga - polska delegacja nie mogła poprzeć Junckera z powodu innych zaprezentowanych przez niego poglądów. "Przede wszystkim nie do przyjęcia jest dla nas jego negatywne stanowisko w sprawie gazu łupkowego jak również postulat dotyczący wspierania uczciwej konkurencji systemów podatkowych państw członkowskich, co potencjalnie otwiera drogę do ingerencji UE w polski system podatkowy. Naszym zdaniem jest to zawoalowana próba harmonizacji systemów podatkowych, czemu jako PiS jesteśmy przeciwni" - podkreśla Anna Fotyga.

Europosłanka PiS wskazuje także na niepokojące pomysły Junckera w zakresie uelastyczniania rynku pracy przez instytucje unijne. "Nie leży to w kompetencjach UE i uważamy, że regulacje dotyczące zmian na polskim rynku pracy powinny pozostać wyłączną kompetencją polskiego rządu" - dodaje Anna Fotyga."

joomla templatesfree joomla templatestemplate joomla
... ... ...
2018  Beata Gosiewska - Poseł do PE