image1 image2 image3 image4


Polski Rząd - Kolejny skandal

KONFERENCJA PRASOWA JANUSZA WOJCIECHOWSKIEGO I BEATY GOSIEWSKIEJ

Janusz Wojciechowski: Festiwal nieudolności ministra Sawickiego w sprawie dopłat dla rolników

"Apeluję, by pan minister zrobił co możliwe, aby przynajmniej przyszłoroczna rezerwa kryzysowa została w pełni uruchomiona" - wzywał podczas konferencji prasowej Janusz Wojciechowski.

Europoseł PiS poinformował o kolejnym komunikacie Komisji Europejskiej, z którego wynika, że w ramach rekompensat za straty poniesione w związku z rosyjskim embargiem polscy rolnicy mogą liczyć na znikome wsparcie ze strony KE. "Dla polskich rolników są ochłapy. 18 tys. ton jabłek i gruszek miało być objęte odszkodowaniami. W puli na pomoc dla Polski przewidziano dwukrotnie mniej środków niż dla Belgii" - mówi Janusz Wojciechowski. "Polska, która jest krajem najbardziej dotkniętym przez embargo, praktycznie zostaje bez pomocy" - dodaje europoseł PiS.

"Polski rząd po raz kolejny nie potrafił zadbać o godziwe rekompensaty dla polskich rolników, którzy ucierpieli w skutek wprowadzenia rosyjskiego embarga" - powiedziała Beata Gosiewska. "Wsparcie otrzymają tylko producenci jabłek i gruszek, natomiast producenci warzyw i innych owoców nie mogą liczyć na żadną pomoc. To absurd, iż belgijscy rolnicy otrzymają większe wparcie niż Polska, która jest największym eksporterem jabłek w Europie. Ta decyzja to skandal i obnaża nieudolność ministra Sawickiego" - dodaje europosłanka PiS.

"Minister Sawicki kolejnymi konferencjami prasowymi i wypowiedziami w mediach, skarżąc się na działania Komisji Europejskiej w sprawie rosyjskiego embarga na produkty rolne, próbuje przykryć własną nieudolność i niekompetencję" - uważa Zbigniew Kuźmiuk. "Niestety Polska, która jest jednym z największych eksporterów żywności na rosyjski rynek, tylko w niewielkim stopniu skorzysta z unijnych rekompensat. Objęcie rekompensatami tylko 19 tys. ton jabłek i gruszek z Polski w sytuacji kiedy w 2013 roku nasi eksporterzy sprzedali do Rosji ponad 700 tys. ton jabłek, zakrawa wręcz na kpinę" - dodaje europoseł PiS.

Janusz Wojciechowski przypomina, że można było skorzystać z rezerwy kryzysowej w wysokości 422 mln zł. Jak wskazuje europoseł PiS, polski rząd nie wystąpił o to. Z takim wnioskiem wystąpił natomiast rząd Bułgarii.

Europoseł Wojciechowski zaapelował do ministra Sawickiego, by wystąpił z wnioskiem o skorzystanie z rezerwy kryzysowej przeznaczonej na przyszły rok, by już teraz pomóc polskim rolnikom.

W załączniku znajdą Państwo tabelkę ilustrującą ilość owoców i warzyw objętych rekompensatami w poszczególnych krajach członkowskich.
(z informacji biura prasowego EKR)

joomla templatesfree joomla templatestemplate joomla
... ... ...
2018  Beata Gosiewska - Poseł do PE